top of page

Як почистити язик, щоб не знудило?

Навіщо потрібно чистити язик?

Язик є одним із найбільш багатофункціональних органів організму людини. Він виконує безліч завдань, а для його ефективної роботи потрібно забезпечити повноцінний і правильний догляд. Основні функції організму людини, які неможливі без язика:

 • мова та комунікація: спроможність не лише утворювати звуки, а й слова;

 • тембр голосу, який впливає на інтонацію мовлення;

 • переміщення їжі з боку в бік сприяє кращому пережовуванню і ковтанню;

 • ідентифікація смаку, можливість відрізнити їстівне від неїстівного;

 • формування міміки: сприяє відображенню емоцій на обличчі людини.

Поверхня язика зовсім не є гладкою: шороховатості язику надають борозни і сосочки, в яких після кожного прийому їжі з’являються нові бактерії, що утворюють наліт. Тому стоматологія особливо наполягає на ретельному чищенні язика: це мають робити абсолютно всі, щоб запобігти різним проблемам.Язик є надзвичайно сприятливим середовищем для життєдіяльності бактерій. Дослідження показали, що бактерії, які живуть на багатій білком поверхні язика, в кінцевому підсумку, потрапляють і в інші частини рота. Неналежне очищення язика призводить не лише до появи неприємного запаху з рота, але і до серйозніших проблем стоматології. Нерегулярна гігієна, розвиток бактерій і скупчення мікробів може спровокувати появу таких захворювань як: карієс, стоматит, глосит, а також хвороби серця, пневмонії, передчасних пологів, чоловічого безпліддя.


У сучасній стоматології язик є т.зв. лакмусовим папірцем здоров'я людини. Його зовнішній вигляд може легко розповісти про наявні проблеми в організмі. Тому так важливо ретельно і якісно доглядати язик, аби запобігти утворенню нальоту і розвитку бактерій.


Як почистити язик?

У традиційній стоматології очищення язика проводиться за допомогою спеціального пристосування - шкребка. Як і звичайна зубна щітка, він у більшості випадків виготовляється з пластику. Має невелику ручку з напівкруглим наконечником у вигляді насадки. Ним легко і швидко видаляється наліт. Очисник язика не вимагає якогось особливо догляду: після використання потрібно помити милом і сполоснути водою. Замінювати шкребок варто кожні три місяці, так само як і зубну щітку.

Язик можна очищати і звичайною зубною щіткою. Правда, користь даного методу може бути нижчою, але краще робити це хоча б так, ніж не робити взагалі.

Що робити, якщо очищення язика викликає неприємні відчуття, біль чи нудоту?

 1. Спробуйте цей психологічний трюк. Стисніть пальці однієї з рук і обережно вставте нігті в долоню. Блювотний рефлекс повинен зникнути - мабуть, це працює, тому що мозок відволікається на легкий біль в руці.

 2. Тримайте зубну щітку перпендикулярно до язика, вичищаючи його з боку. Якщо зубну щітку вводити на всю довжину, то легше буде «прослизнути» по надмірно чутливій зоні. Так може з’явитися відчуття нудоти. Тому тримайте зубну щітку перпендикулярно до язика, вичищаючи його з боку, щоб уникнути неприємностей.

 3. Коли чистите язик, то притисніть його вниз у нижній частині рота позаду зубів. Як тільки язик почне тремтіти – зупиніться і дайте йому кілька хвилин, щоб відновити сили і спробуйте ще раз.

 4. Коли чистите язик, то дихайте ротом. При цьому, якнайбільше розслабте язик та м'язи горла. Продовжуйте практикуватися, поки це не стане звичкою.

Корисні лайфхаки, які полегшать чищення язика

 • Не використовуйте для очищення язика всю поверхню зубної щітки, таким чином ви уникнитке появи блювотного рефлексу.

 • Шкребки для язика або очисники язика діють менш інвазивно, оскільки вони більш орієнтовані на швидку чистку, на відміну від великого і широкого покриття зубної щітки.

 • Ви також можете спробувати використовувати для чищення язика зубну нитку: візьміть зубну нитку достатньої довжини і протягніть її вниз через весь язик. Це добре допомагає людям з особливо сильним блювотним рефлексом.

 • Немає необхідності проникати глибоко в задню частину горла, де ви можете зачепити язичок і викликати блювотний рефлекс.

 • Не дивіться на себе в дзеркало, коли чистите язик; краще не думати про це!

Як часто потрібно чистити язик?

Двічі на день – зранку і ввечері. Язик потрібно чистити відразу після того, коли почистили зуби.

32 перегляди0 коментарів
bottom of page